Wrzosowo noclegi, informacje, wczasy we Wrzosowie

Polańczyk

Polańczyk to druga (po Solinie) najbardziej rozpoznawalna miejscowość nad Zalewem Solińskim w Bieszczadach. Polańczyk w XVI-tym stuleciu nosił nazwę Polieszczańskie i należał do rodziny Kmitów herbu Szreniawa. Co ciekawe, w czasie zaborów, cesarzowa Maria Teresa Habsburg ofiarowała 8 tys. reńskich złotych na postawienie drewnianej, prawosławnej świątyni. W dzisiejszych czasach stoi tu już inna, wybudowana na początku XX wieku – Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Polańczyku, z obrazem Matki Boskiej Łopieńskiej wewnątrz.

Na miejscu odnajdziemy również dalsze zabytki – XIX-wieczną kapliczkę z kamienia nad Zalewem Solińskim czy cmentarz z kaplicą utworzony w 1909 r.

Bieszczadzkie Połoniny oraz woda czynią z Polańczyka malownicze miejsce, idealne do pieszych oraz rowerowych wycieczek. Z kolei, nad Zalewem Solińskim można uprawiać sporty wodne: windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo. Na brzegu czekają niesamowite widoki, kąpieliska, campingi i wypożyczalnie sprzętu.

Głównym atutem Polańczyka jest jego status uzdrowiska – wspomaga się tutaj leczenie chorób dróg oddechowych czy układu moczowego. Co prawda, do prac nad zdobyciem takiej rangi przystąpiono już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, niemniej jednak uzdrowiskiem Polańczyk został dopiero pod koniec XX wieku – w 1999 roku. Oferta zarówno sanatoryjna, noclegowa i gastronomiczna jest rozmaita, dlatego też każdy znajdzie tu coś dla siebie – tutaj: www.wczasynadjeziorem.pl/bieszczady znajdziesz oferty noclegów nad Soliną.

Polecamy

Nadmorzem.com – noclegi nad morzem

Nadmorzem.com - noclegi nad morzem