Wrzosowo noclegi, informacje, wczasy we Wrzosowie

Świnoujście

Świnoujście

Leżące na czterdziestu czterech wyspach, najbardziej wysunięte na zachód miasto nad polskim morzem to Świnoujście.
Funkcjonuje w tej okolicy port morski, który wespół z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku kompleksów portowych. Codziennie wypływają z niego trzy promy do Trelleborga oraz 5 do Ystad.

Poza tym, port obsługuje transport materiałów, przede wszystkim sypkich takich jak rudę metali, węgiel i produkty zbożowe. Co więcej budowany jest gazoport, a dla jachtów i mniejszych jednostek pływających w basenie północnym działa przystań na 150 jachtów z kompletnym zapleczem.
Znakiem rozpoznawalnym Świnoujścia, a szczególnie nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, cylindryczny, biały budynek w układzie wiatraka, umiejscowiony przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.
Świnoujście ma długą historię – znajdują się tutaj trzy forty – 2 zachodnie – Fort Anioła i Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty te w swej historii miasta zmieniały właścicieli – były w dysponowaniu Szwedów, Francuzów, Prusaków i Rosjan.
W sąsiedztwie Fortu Gerharda znajduje się najwyższa u nas (sześćdziesiąt pięć m) latarnia morska z poł. dziewiętnastego stulecia. Pierwotnie, wieża latarni morskiej miała ośmioboczny przekrój, jakkolwiek w czasie remontu na początku XX wieku nabrała przekroju okrągłego. Pobudowana jest ona z cegły żółtej, a przyległe budynki z czerwonej. Od 2000 r., po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię i zachwycać się widokiem portu z tarasu widokowego.
Jednakże Świnoujście to przede wszystkim miejsce wakacyjnego odpoczynku. Świnoujście to aż 10 km piaszczystych, szerokich plaż, płynnie wchodzących w morze stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość plaży oraz morza zaręcza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat Błękitna Flaga.
Równolegle do plaży wiedzie wzięta wśród turystów Promenada Nadmorska (ul. Stefana Żeromskiego). Blisko promenady znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, dziewiętnastowieczne kamienice i oczywiście mnóstwo nadmorskich kramów z pamiątkami, muszelkami, bursztynami.Następną promenadą jest ul. Wybrzeże Władysława IV., stąd można zachwycać się wpływającymi do portu duże statki handlowe i pasażerskie. Można stąd też udać się w rejs do portu, wokół okolicznych wysp, Szczecina lub do okolicznych niemieckich miasteczek.
Świnoujście to znaczny ośrodek wypoczynkowy – nie dziwi więc, iż odszukamy tu różnorodną ofertę gastronomiczną i turystyczną – od ekskluzywnych hoteli lub apartamentów, przez pensjonaty, domy wypoczynkowe po kwatery oraz pokoje proponujące noclegi w Świnoujściu.

Bogata oferta prezentująca noclegi w Świnoujściu znajduje się tutaj: www.swinoujscie.it/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Nadmorzem.com – noclegi nad morzem

Nadmorzem.com - noclegi nad morzem