Kamień Pomorski
Nad Kamieńskim zalewem, około 8 km od nadmorskiej plaży leży miasto o ponad 1000-letniej historii – Kamień Pomorski. W od IX do XII pomiędzy IX i XII stuleciem Kamień był grodem obronnym i zabezpieczał drogę wodną prowadzącą nad Morze Bałtyckie. Mieszko I w drugiej połowie X stulecia włączył cały obszar Wolinian do Polski. Na wzniesieniu, w grodzie tym rezydowali władcy Pomorza Zachodniego.
Historia Kamienia Pomorskiego łączą się również z czasami Bolesława Krzywoustego, wówczas ochrzczono dwór książęcy i ludność miasta. W owym czasie prawdopodobnie powstały pierwsze kościoły: Katedra oraz Najświętszej Marii Panny. W tym czasie rozwijało się rzemiosło, rozkwitał handel. Pod względem wielkości miasto ustępowało jedynie Wolinowi. W 1274 r. Kamień Pomorski uzyskał prawa miejskie. Po Drugiej Wojnie Światowej po raz kolejny powrócił do Polski, jednakże miasto było całkowicie zniszczone – jego odtworzenie trwała 30 lat.
W tej chwili Kamień Pomorski to miasto chętnie odwiedzane przez wczasowiczów, a także kuracjuszy. Działa tu zakład uzdrowiskowy leczące choroby układu krążenia, narządów ruchu, nerwice oraz choroby reumatologiczne. Uzdrowisko prowadzi także rehabilitację. Kamień Pomorski dysponuje swoimi źródłami borowiny oraz miejscowej solanki. W ostatnim czasie, w uzdrowisku uruchomiono Solną Jaskinię zaopatrzoną w mini tężnię – tutejszy mikroklimat podobny jest do tego w podziemnych grotach Bochni bądź Wieliczki.
Kamień Pomorski popiera również aktywny odpoczynek. Na zalewie działa marina żeglarska – ma ona 40 miejsc postojowych dla żaglówek i jachtów, z nowym węzłem higienicznym, warsztatem szkutniczym, wypożyczalnię sprzętu wodniackiego bądź czterdzieści miejsc noclegowych. Wokół miasta wytyczonych jest także kilka szlaków rowerowych, a latem, warto także skorzystać z oferty statków wycieczkowych i wybrać się na wycieczkę po zalewie, do okolicznej miejscowości Dziwnówek, lub nawet na Bałtyk.